Aromaterapeutická masáž: Jak na domácí aplikaci?

Aromaterapeutická masáž: Jak na domácí aplikaci?

Co je to aromaterapeutická masáž?

Tak, tedy, na co si vzpomenu, když slyším kombinaci slov "aromaterapeutická masáž"? Abych byl upřímný, napadne mě hned několik věcí. Na prvním je místo vůně levandule a eukalyptu, které přináší chvíle klidu a ocitu. Na druhém místě je pak představa kvalifikovaného maséra, jenž ovládá různé techniky a ví, jak správně aplikovat esenciální oleje. A představa mé dcery Emy, která se snaží masírovat mou unavenou záda malými rukama. Vypadá to komicky, ale i podobné jednoduché pokusy o masáž vám můžou přinést uvolnění.

Výběr esenciálních olejů

Jednou z klíčových otázek, které si musíme položit při plánování domácí aromaterapeutické masáže, je výběr esenciálních olejů. Nejsou všechny oleje stvořeny stejně, a nejsou všechny oleje vhodné pro každý typ masáže. Je třeba se pečlivě podívat na to, co naše tělo potřebuje, a poté si vybrat oleje, které nejlépe vyhovují našim potřebám. Například, pokud trpíme chronickou bolestí, můžeme mít prospěch z použití oleje se silným protizánětlivým účinkem, jako je levandule. Pokud máme problémy s nespavostí, mohli bychom se rozhodnout pro olej jako je bergamot, který je známý svými relaxačními vlastnostmi. Ale vždy je třeba si odpovědět na otázku: Které vůně mám rád?

Techniky masáže

Ne všechny masáže jsou stejné a každá technika masáže má své vlastní specifické cíle. Některé jsou určeny k uvolnění napětí ve svalech, jiné k podpoře cirkulace a jiné zase k pomoci tělu odstranit toxiny. Klíčem k úspěchu domácí aplikace aromaterapeutické masáže je, se učit nové techniky a začít s těmi, které jsou pro vás nejpohodlnější. Pokud jste jako já a nemáte zkušenosti s masážemi, je dobré začít s nejjednoduššími technikami, jako je hladění nebo tření. Můžete si najít také online videa nebo si koupit knihu, která vám pomůže získat lepší představu o tom, jak se provádí jednotlivé techniky.

Aplikace esenciálních olejů

Při aplikaci esenciálních olejů je důležité si uvědomit, že méně je někdy více. To znamená, že není třeba používat velké množství oleje při masáži. Místo toho se do skleničky oleje přidá jen několik kapek esenciálního oleje, zbytek je poté doplněn základovým olejem, jako je mandlový, kokosový nebo olivový olej. Je dobré si uvědomit, že některé esenciální oleje mohou být pro některé lidi dráždivé, takže je vždy dobré udělat před použitím test alergie, aby se předešlo jakýmkoliv negativním reakcím.

Příprava na masáž

Je snadné začít s aromaterapeutickou masáží doma, ale je dobré se na to řádně připravit. Masáž je čas pro relaxaci a uvolnění, takže by vše kolem mělo být příjemné a klidné. Zkuste vymyslet prostředí, které vám umožní skutečně se zrelaxovat – tichou místnost, pohodlnou podložku a příjemnou hudbu. A samozřejmě, nezapomeňte na své esenciální oleje!

Průběh domácí masáže

Začínáme masáží od nohou, postupujeme vzhůru po těle až k hlavě. V průběhu masáže se věnujte částem těla, které jsou obzvlášť napjaté, a pokud možno, použijte různé techniky na různé části těla. Pokud si myslíte, že masažní olej je příliš silný, nebojte se jej zředit základovým olejem. Důležité je také zůstat hydratovaný, tak abyste vypili dostatek vody před a po masáži.

Závěrečné tipy a rady

Domácí aplikace aromaterapeutické masáže není tak těžká, jak se může zdát. Rozhodující je věnovat pozornost vůni olejů a pohodlí osoby, kterou masírujete. A samozřejmě si pamatujte, že praxe dělá mistra. Takže pokud to poprvé nedopadne úplně podle vašich představ, nezoufejte. Pokračujte v průběžném učení a vězte, že každá masáž, kterou provedete, bude lepší než ta předchozí!

Čas od času si můžete domácí masáž zpestřit návštěvou profesionálního maséra. To je něco, co já a má manželka děláme od doby, kdy máme děti. Dutina po masáži profesionálního maséra nám nabízí něco, co doma nedokážeme. Ale domácí masáže jsou zase něco úžasného, co si můžeme dopřát kdykoliv, stačí jen mít chuť. Tak směle do toho a užívejte si vlastní aromaterapeutickou masáž doma.

Napsat komentář