Antimigrenozní masáž rozhodně není žádná nová ezoterická móda, která vám jen provětrá peněženku. Zajímavé je, že téměř dva z pěti Čechů zažili v posledním roce migrénu, ale jen menšina je skutečně léčená nebo hledá úlevu mimo tabletky. Migréna není jen "obyčejná bolest hlavy" – dokáže na hodiny i dny vyřadit člověka z běžného života. Pokud už jste někdy museli zrušit večeři s přáteli nebo dokonce nechat dům na starost druhému, protože jste měli pocit, že vám hlava praskne, možná je ten správný čas podívat se na ruce maséra jako na přímého bojovníka s bolestí.
Jak migréna ovlivňuje běžný den a proč klasická léčba často nestačí
Lidé mívají migrénu spojenou s pulzující bolestí poloviny hlavy, nesnášenlivostí světla, zvuků, a u některých se objeví i nausea, někdy dokonce krátkodobá ztráta zraku. Většina z nás – a i já jsem v tomhle nebyl výjimkou – nejprve sáhne po analgeticích, obvykle ibuprofenu nebo paracetamolu. Statistiky z Masarykovy univerzity ale říkají, že tyto léky pomohou skutečně zmírnit potíže jen asi u třetiny migreniků. Pro mnoho lidí je typické, že vyzkoušeli všechny rady babičky, kávu s citrónem, studený obklad, silent treatment, a někdy dokonce i změnu jídelníčku nebo úplnou tmu v ložnici. Co ale, když to nestačí?
Lidé se často diví, jak velký vliv má na spouštěče migrény běžný každodenní stres nebo napětí ve svalech krku a hlavy. Neurologové potvrzují, že migréna je vlastně složitý mix neurologických a cévních faktorů, které často spouští i chronické napětí v oblasti šíje, krčních svalů či čelistních kloubů. Tyhle svaly bývají pevné jako šutr – všichni, kdo tráví čas u počítače, nebo mají rutinní práci, znají ten pocit "krk na betonu" po několikahodinovém sezení. Jakmile se k tomu přidá únava, nedostatek vody a trochu stresu, migréna je na světě.
Tabletky mají své místo, ale každý neurolog vám řekne, že není dlouhodobě vhodné je polykat často. Často pomáhají pouze překrýt příznaky. Naproti tomu správně vedená masáž může – podle zkušeností fyzioterapeutů i moderních studií z Letištní nemocnice v Praze – snížit výskyt atak i jejich intenzitu až o 40 %. To už je rozdíl, který za tu návštěvu u maséra stojí, co říkáte?
Co přesně je antimigrenozní masáž a jak funguje
Za antimigrenozní masáž se v Česku často vydává kdeco. Ve skutečnosti se jedná o velmi specifickou techniku, při níž masér cílí na přesné svalové skupiny v oblasti šíje, krční páteře, spánků, čela a někdy i čelistních svalů. Smyslem není vás rozmačkat, ale ulevit od napětí a podpořit proudění krve. Na rozdíl od klasické relaxační masáže nebo "opravdové masáže zad" se tu opravdu pracuje hlavně s hlavou a horním krkem.
Odborníci popisují účinek masáže dvojím způsobem – jednak dochází k čistě mechanickému snížení napětí ve svalech, což prokazatelně snižuje pocit tlaku na nervové pleteně, a jednak k uvolnění tzv. spoušťových bodů (trigger points). Tyhle body bývají často zodpovědné za vystřelující bolest směrem do hlavy, která bolí skoro stejně, jako by vám někdo zatloukal hřebík do spánku.
Výsledek? Krevní cévy v hlavě nejsou tolik stažené, mozek je lépe zásobený kyslíkem a hlavně – odpovídající nervy dostanou šanci se zklidnit. Masážní techniky se v Česku učí hlavně zdravotní maséři na kurzech akreditovaných zdravotníky, kde si musí osvojit přesné mapy hlavových nervů. Nejlepší výsledky se obvykle dostavují při pravidelné terapii – jedna návštěva za měsíc pomáhá nejen migrenikům, ale dokonce i lidem, co trpí chronickým "počítačovým" krkem nebo tupými bolestmi v zátylku.
- Technika je velmi jemná, často v polosedě či pololeže.
- Zásadní je správné dýchání během masáže – alespoň v první fázi, aby mozek dostal pořádný přísun kyslíku.
- Fyzioterapeuti někdy používají i esenciální oleje s mátou nebo levandulí (vědecky potvrzený efekt mají hlavně na pocitovou úlevu, placebo tu funguje na plné obrátky, ale všechny prostředky jsou povoleny).
- Zkušená masérka pozná, kde se napětí skrývá – často už podle Vaší výrazu ve tváři nebo při jemném prohmatání krku.

Kdy je masáž vhodná a kdy naopak spíše ne
Pokud vás migréna pravidelně ničí při každé změně počasí, menstruaci nebo při stresových obdobích v práci, hodinová masáž určitě stojí za vyzkoušení. Z vlastní zkušenosti vím, že už po druhém nebo třetím sezení člověk vnímá svůj krk i hlavu úplně jinak. A stojí za zmínku, že z naší domácnosti v Ostravě za mnou na antimigrenozní masáž taky začala chodit moje Kamča – tvrdila, že už po první návštěvě zvládla tři dny bez léků, což byl malý zázrak.
Ale nejsou to jen ženy. Migréna není záležitost pouze dam, jak se někdy říkává. Například podle dat Světové zdravotnické organizace trpí migrénou v Evropě kolem 16 % mužů. Pro všechny platí pár obecných výjimek: masáž se neprovádí při akutním zánětu, pokud máte horečku nebo potíže s krevním tlakem, anebo pokud je migréna opravdu v plném proudu – tady by vám dotek mohl spíš ublížit.
Důležité je také zmínit, že některé zdravotní stavy (např. trombóza nebo vážné neurologické potíže) kontraindikují jakoukoli masáž. Uvedu přehled, kdy je lepší se antimigrenozní masáži vyhnout:
- Akutní infekce nebo horečnaté onemocnění
- Akutní migréna s aurou (výpadky vidění, silná nevolnost)
- Krvácivá onemocnění, těžká trombóza, křečové žíly v oblasti hlavy či krku
- Vážné poranění krční páteře (čerstvé úrazy)
- Nádorová onemocnění v oblasti krku, hlavy
V každém jiném případě však platí: konzultujte s lékařem, aby měl váš terapeut jistotu, že masáž je vhodná právě pro vás. Někteří lékaři dnes antimigrenozní či relaxační masáže přímo doporučují. Přibývá i zdravotních pojišťoven, které masáže částečně proplácejí žadatelům s diagnózou migrény.
Počet lidí s migrénou v ČR | Pomoc analgetiky | Snížení výskytu migrény masáží |
---|---|---|
2 400 000 | cca 33 % | až 40 % |
Tipy na doma a dlouhodobá prevence migrény pomocí masáže
Ještě než najdete svou ideální masérku, můžete vyzkoušet několik fíglů i doma. Já často doporučuji jednoduchou šátkovou techniku pro první pomoc – přiložit ledový obklad přes šátek na čelo a krk, potichounku si lehnout a pomalinku si povolovat ramena a šíji sevřenou od stresu. Funguje to hlavně tehdy, když migréna začíná – není na co čekat. Jemná automasáž spánků a zátylku je lepší než čekat "až to nějak přejde".
- Používejte své prsty nebo tenisový míček – jemně okružně masírujte spánky a místo pod temenem hlavy.
- Dýchejte zhluboka nosem a soustřeďte se na každý výdech.
- Doplňte pitný režim; dehydratace bolest jen zhorší.
- Nevyhýbejte se pohybu; procházka, jemné protažení krku a ramen dělá divy.
- Vědci doporučují deník příznaků: zapisujte, kdy migréna udeří. Můžete díky tomu odhalit konkrétní spouštěče.
- Pravidelná antimigrenozní masáž – alespoň 1x měsíčně – podle některých českých fyzioterapeutů snižuje riziko ostřejších atak až o třetinu.
Pokud budete s masérem spolupracovat a nečekat "na poslední chvíli", dostanete se rychleji ke klidnějším dnům. Migréna se méně ozývá i u těch, kteří staví na prevenci a dlouhodobě ulevují přetíženým svalům. A nezapomeňte – nejen tablety a ticho v pokoji jsou cestou ven. Je dobré vědět, že máte ještě jinou možnost, která je pro tělo přirozenější.