Ájurvédská masáž pro úlevu od stresu: Zkuste staroindickou relaxační techniku

Ájurvédská masáž pro úlevu od stresu: Zkuste staroindickou relaxační techniku

Úvod do tajů ájurvédské masáže

Jste někdy slyšeli o ájurvédské masáži? Pokud ano, pak určitě víte, že se nejedná jen o běžné hnětení bolavých svalů, ale o komplexní rituál, který má své kořeny v dávné Indii. Pro ty z vás, kteří teď frknou ušima nad slovíčkem "dávná", nebojte, i přes své historické pozadí ájurvédská masáž rezonuje i v dnešní uspěchané době jako efektivní nástroj proti stresu. A já? Já jsem měl to štěstí vyzkoušet to na vlastní kůži, takže se nebojte, nepůjde o suchopárný výklad z druhé ruky. O účincích této masáže si teď povíme trochu více. Nemá to chybu – představte si, že vám masér se svými zkušenými prsty doslova vyždímá napětí ze všech koutů těla.

Historie ájurvédské masáže

Historie ájurvédské masáže se datuje tisíce let zpět a je úzce spjatá s ájurvédou, tradiční indickou léčebnou praxí. Tato doktrína je založena na předpokladu, že dobré zdraví a pohoda jsou produktem rovnováhy mezi tělem, myslí a duchem. A právě masáž hraje v ájurvédě velkou roli. Málokdo ví, že masáže se v Indii používaly i jako příprava mladých bojovníků na bitvu. To, že se uvolní tělo masáží před fyzickým výkonem, je jedna věc, ale že se může posílit i duševní síla – to je už trochu víc "wow" faktor, co říkáte? Domácí úkol pro všechny: představte si, že jdete na poradu s nadřízeným po hodinové masáži. Myslím, že by ten meeting mohl mít trochu jině položené karty na stole.

Různé typy ájurvédských masáží

Ájurvéda rozlišuje celou řadu masáží, a každá slouží trochu jinému účelu. Máte tady například Abhyanga, což je masáž celého těla s použitím velkého množství teplého oleje. A věřte mi, když říkám "velké množství", nemám na mysli trošku přebytečného oleje do salátku. U Abhyangy se vaše tělo stanou ponořeno do oleje, jako byste byli kousek masa na marinování. Ale v dobrém slova smyslu, samozřejmě. Shirodhara zase spočívá v pokládání proudu teplého oleje na čelo a je to skoro jak meditace – odpočiňte tělu a nechte mysl plavat. Když už jsme u té mysl, někdy je to s ní jako na kolotoči, točí se a točí a ne a ne zastavit. No a právě v takových chvílích Shirodhara nastupuje na scénu.

Dopad na fyzické a psychické zdraví

Většina z nás má ten špatný zvyk nechat stres shromažďovat a shromažďovat, jako bychom byli sběratelé starožitností. Jenomže co sbíráme, není žádná krásná váza nebo hodinky z 18. století, ale napětí, které nám hutně sedá na ramena, páteř a no tak, pod krkem to má asi každý, že? Když jsem byl poprvé na ájurvédské masáži, věřte mi, cítil jsem, jak se to napětí rozplývá jako máslo na slunci. A nejenže mé svaly najednou vypadaly jakoby si oddechly po maratonu, cítil jsem se i psychicky lehčí. A ne, nemluvím o tom, že bych zhubnul. Bavím se o tom, že jsem najednou nevěděl, kde mám svoje starosti. Jako by se rozplynuly někde v éteru. Takže každému, kdo si nechce začít rok se starostmi loňských dnů, doporučuju ájurvédskou masáž jako detox pro tělo i mysl.

Volba vhodného masážního salonu

Teď bych mohl říct, že jít na masáž je jako vybrat si dobrou restauraci – důležité je najít to správné místo. A máte to tam pohodové, což je u masáže důležité. Musíte cítit, že to to místo má "to něco", možná jemný šepot indické hudby nebo vonnou svíčku, která vám pomůže ponořit se do té správné atmosféry. V Ostravě, kde bydlím, jsem měl štěstí najít opravdu skvělý masážní salon, kde umí dotyky proměnit ve zkušenost, po které se budete chtít vrátit znovu a znovu. Takže, pokud si chcete dopřát opravdu kvalitní ájurvédskou masáž, raději si udělejte domácí úkol a najděte místo, které má dobré recenze a vyzařuje z něj klid a harmonie.

Příprava na masáž

Aby bylo dosaženo maximálního efektu, důležitá je také správná příprava. Co mám na mysli? Zkusme to vzít krok za krokem. Nejprve si zajistěte, že na masáž nepůjdete po těžkém obědě, přeci jenom, obracejíc se na masážním stole s plným žaludkem... no, není to zrovna ájurvédský sen, že? Také je dobré se před masáží osprchovat, aby bylo vaše tělo čisté a připravené pro vstřebávání olejů. A to, co doporučuji ze všeho nejvíc, je vstoupit do salonu s otevřenou myslí. Nebojte se zeptat terapeuta na cokoli, co vás zajímá, a také se mu svěřte s tím, co od masáže očekáváte. V komunikaci je síla, a v tomto případě to platí dvojnásob.

Proces ájurvédské masáže

Masáž začíná tak, že si lehnete na masážní stůl. Terapeut poté začne masírovat vaše tělo s využitím různých olejů. A nejedná se o ledajaké oleje, ale o ty, které jsou speciálně vybrány podle vašeho dosha, tedy vašeho individuálního energetického složení v ájurvédě. Trochu to zní jako fyzika, ale nebojte, není třeba znát periodickou tabulku prvků. Proces masáže je obvykle poměrně dlouhý a dokonale promyšlený, každý manévr má svůj smysl. Terapeut se zaměřuje na specifické energetické body na těle, které se nazývají marma body, a tím stimuluje průtok energie v těle. Může to znít trochu jako hokus-pokus, ale věřte mi, tohle je ta nejlepší magie, na kterou můžete narazit. Pro ty z vás, co mají obavy z nových zážitků, nebojte, obvykle je to velmi relaxační a příjemná zkušenost.

Osobní zkušenost se stresovým obdobím

Teď bych se chtěl podělit o jednu moji osobní zkušenost. Pamatujete na ten čas, co se celý svět uzavřel a my jsme byli odkázáni na home office? No, moje zkušenost s masážemi byla těsně po tom období. Mohu vám říci, že vést práci z obýváku, zatímco se snažíte odolávat volání ledničky a všudypřítomnému pokušení netflixové pauzy, bylo... pestré. A taky stresující. Když jsem pak konečně mohl vyrazit ven a vrátit se k normálnímu životu, uno moje první kroky vedly přímo do masážního salonu. Můžu potvrdit, že efekt byl ohromující. Jako bych přenesl své tělo z jedné dimenze do druhé, kde stres nemá místo. Proč si tohle dopřát jen jednou za čas?

Tipy pro udržení relaxace po masáži

Aby relaxace vyvolaná masáží vydržela co nejdéle, stojí za to dodržovat několik tipů po proceduře. Jděte na to pomalu. Nespěchejte přímo z masážního stolu do rušného světa. Dopřejte si čas nasáknout všechny ty dobré pocity. Možná si dát hrnek bylinkového čaje, poslouchat relaxační hudbu nebo si prostě jen poležet a nechat plynout myšlenky. Je to trochu jako s čokoládou, víte? Ta chvilka, kdy ji máte v ústech, jak se pomalu rozplývá, by neměla být rušena. Stejné to je s relaxací po masáži. Další věc je voda, pijte hodně vody. Pomůže to vašemu tělu zbavit se toxinů, které masáž mohla uvést do pohybu.

Závěr a myšlenky na odchod

V průběhu let jsem se naučil docela dost o tom, jak si ulevit od stresu, ale musím říci, že ájurvédská masáž je něco extra. Je to jako klidný přístav v husté mlze moderního životního stylu. Ačkoli nemám žádnou mocnou kouzelnou hůlku ze starých indických eposů, mohu vám přislíbit, že správná ájurvédská masáž může učinit vaše starosti byitostí minulosti. A pokud jste někdo jako já – vždy hledající nové způsoby, jak zredukovat stres a dodat životu trochu té jímavé harmonie – doporučuji vám jí vyzkoušet. Koneckonců, myslím, že bychom všichni mohli ocenit trochu té staroindické moudrosti pro boj s moderním stresem. Takže si najděte chvíli, aby se vaše tělo a vaše mysl mohly prostírat na posvátném stole ájurvédské masáže – já budu ten, co bude s úsměvem sledovat, jak mizí ten starý známý stres.

Napsat komentář